^^^

Plakaty z naszych koncertów od 2004 roku

Reklama

Reklama

Szybki kontakt

Kontakt:

Spotkania o 19:30 w każdą środę

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Koncert Pamięci Jacka Kaczmarskiego

10 kwietnia 2004 roku, po długiej chorobie, zmarł wybitny polski poeta oraz bard "Solidarności" - Jacek Kaczmarski. Jego nietuzinkowa osobowość oraz naznaczona geniuszem twórczość wywarła piętno na wielu Polakach, w tym także na członkach SKI. Organizacji Koncertu Pamięci Jacka Kaczmarskiego od samego początku podjęła się Anna Frąckowska - była komendantka kręgu. Po bardzo intensywnym miesiącu przygotowań i prób 10 maja 2004 roku na małej scenie w SKPT „Od Nowie” w Toruniu odbył się pierwszy nasz koncert. Podczas niego można było usłyszeć piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu zrekrutowanych na tę okoliczność miłośników jego twórczości. Po oficjalnej części odbył się pokaz slajdów z malarstwem, w oparciu o które powstały niektóre piosenki Barda, oraz "Wspomnieniami Niebieskiego Mundurka". Koncert ten przypadł do gustu przybyłej publiczności i po jego zakończeniu odbyło się wspólne swobodne śpiewanie.

Podczas drugiej edycji koncertu zorganizowano licytację wejściówki o numerze 001, z której całkowity dochód został przekazany na wsparcie Bydgoskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Lokalna inicjatywa kulturalna dwóch miast Torunia i Bydgoszczy "ponad podziałami" okazała się bardzo skuteczna. Impreza wyjątkowo odbyła się w piwnicy toruńskiego ratusza, w klubie „Stary Anioł”. Na tym koncercie można było usłyszeć większą liczbę wykonawców spoza SKI. Po raz pierwszy już podczas koncertu można było oglądać slajdy wykonane ze zdjęć i fotografii nawiązujących do wykonywanych utworów.

Praca przy kolejnych edycjach zaczynała się dla jego organizatorów już dużo wcześniej niż na samym początku. Na około pół roku przed każdym koncertem starliśmy się o pozyskiwanie dotacji z Urzędu Miast Torunia i sponsorów, dzięki którym posiadaliśmy środki finansowe na jego organizację. Również na około dwa miesiące przed koncertem staraliśmy się przeprowadzać „przesłuchania”, a wśród zgłaszających się kandydatów wyłonić najlepszych wykonawców piosenek Jacka Kaczmarskiego. Byli to głównie uczniowie szkół muzycznych i studenci UMK oraz miłośnicy twórczości Barda z całej Polski. Następnie po przesłuchaniach odbywały się próby, na których wykonawcy wybierali repertuar i starali się zgrać ze sobą, aby jak najlepiej wykonać wybrane utwory. Koncert ten nie miał na celu identycznego z oryginałem wykonania utworów. Natomiast ważniejsze było dla nas, aby młodzi ludzie mogli się zaprezentować na scenie, pokazując własną interpretacje i aranżację wybranych utworów. Dzięki tym koncertom publiczność mogła posłuchać nie tylko „sztandarowych” i najbardziej popularnych utworów, ale również dużą liczbę tekstów mniej znanych, pisanych w latach 90., aż po utwory z ostatniego muzycznego programu poety, do których często wykonawcy pisali własną muzykę.

Kolejne koncerty zagościły już na stałe na deskach dużej sceny w SKPT „Od Nowie” w Toruniu. Z roku na rok zwiększał się poziom artystyczny tej imprezy, jak i ilość słuchającej publiczności. W 2010 roku przed koncertem została zorganizowana międzywydziałowa ogólnopolska konferencja naukowa dotycząca Sarmatyzmu, natomiast utwory podczas pierwszej części nawiązywały do repertuaru Jacka Kaczmarskiego z płyty „Sarmatia”. Wykonywano również utwory Barda w jazzowych aranżacjach. Po koncercie amatorów na scenie wystąpił zespół Trio Łódzko–Chojnowskie, specjalizujący się w wykonywaniu utworów Jacka Kaczmarskiego prawie w jego oryginalnym brzmieniu. Natomiast dwa lata później podczas drugiej części imprezy mogliśmy posłuchać również utworów w mocnej rockowej aranżacji dzięki toruńskiemu zespołowi „Redaial” i bydgoskiemu zespołowi „Sleever”.

Od 2008 roku aż do ostatniej edycji koncertu jego koordynatorem była Małgorzata Kufel – wieloletni członek kręgu. Kontynuowała ona współpracę z SKI przy organizacji tego wydarzenia aż do końca, mimo że kilka ostatnich edycji nie odbywało się już pod szyldem kręgu.

Dziesiąta i zarazem ostania edycja koncertu odbyła się w 2013, podczas której mogliśmy usłyszeć najbardziej znane utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego i zmarłego w 2012 Przemysława Gintrowskiego w ich bardziej znanych klasycznych aranżacjach. Przed koncertem obył się pokaz slajdów złożonych ze zdjęć z poprzednich edycji koncertu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego koncertu „w pigułce”:

https://www.youtube.com/watch?v=vZdv4sx2538&feature=player_embedded

jak również do galerii:

https://picasaweb.google.com/koncertjk

Copyright © 2013. SKI  Rights Reserved.